PHP Nedir, Ne işe Yazar?

PHP Nedir, Ne işe Yazar?

  • Admin

PHP Nedir, Ne işe Yazar?

PHP, yazılım geliştiriciler için oldukça popüler olan, web tabanlı, HTML içine gömülebilen, nesne yönelimli bir programlama dilidir. E-ticaret sitelerinden CRM sistemlerine kadar kullanılabilen genel amaçlı bir dildir.

PHP sunucu taraflı iletişimler için yaratılmıştır. JavaScript gibi kullanıcı tarafında çalışan dillerden bu özelliği ile ayırılır. JavaScript hem frontend ve hem de backend için kullanılır. 

Web geliştiriciler için önemli bir konuma sahip olan PHP, form verisi toplamak, görüntüleri değiştirmek, veri tabanlarını düzenlemek vb. gibi çeşitli sunucu taraflı fonksiyonları yapar. Web sitelerinin içeriklerinin yönetildiği paneli kullanabilmemizi sağlar. Yani web sitelerinin çalışmasının arkasında gizli görev alan araçlardan biridir. 

PHP yazılım dili Backend Developer ve Full Stack Developer’lar tarafından oldukça sık tercih edilen bir programa dilidir. Günümüzdeki internet sitelerinin büyük çoğunluğunda kullanılır. Facebook, Wikipedia, Yahoo, Slack, Etsy PHP kullanarak geliştirilmiş web sitelerinden bazılarıdır.

Son Yazılarımız